E Premte, 22 Mars 2013 07:57

Femrat e suksesshme iraniane...6

Femrat e suksesshme iraniane...6

Sot, riparimi i lëndimeve në palcën kurrizore është ndër sukseset e shkencës së mjekësisë në botë. Aktualisht në botë mbi 5 milionë njerëz kanë probleme me placën kurrizore dhe për cdo vit 130 mijë njerëz i shtohen kësaj shifre.

Deri më tani vetëm katër vende të botës kanë arritur që të përballen me këtë sëmundje dhe niveli i suksesit të tyre në këtë drejtim ka qenë nën 20 %. Kjo ndodh në kohën kur shkencëtarët iranianë me shpikjen e metodave të reja, suksesin në shërimin e problemeve në palcën kurrizore e kanë cuar deri në 40 %. Aktualisht në Iran, duke injektuar qelizat “Schëann” që përmbajnë fije nervore kanë arritur të zbulojnë një metodë të re në riparimin dhe shërimin e problemeve në palcën kurrizore.

Zonja dr. Masume Firuzabadi është pjesë e një grupi studiuesish të mirfilltë të cilët për herë të parë në botë, nëpërmjet injektimit të qelizave “Schëann”, kanë arritur që të riparojnë lëndimet në palcën kurrizore. Ajo është studiuesja e parë e vendit në shkencat bazë dhe shërimin e lëndimeve në palcën kurrizore dhe themeluese e projektit të qelizave “Schëann” për riparimin e palcës kurrizore në Iran. Dr. Masume Firuzazbadi që nga viti 1985 merret me studime kurse studimet mbi palcën kurrizore i ka filluar para 21 viteve. Kjo femër e suksesshme iraniane aktualisht është udhëheqëse e laboratorit për riparimin e indeve si dhe është anëtare këshillit akademik të qendrës për studime biokimike dhe biofizike të Universitetit të Teheranit.

Për tu njohur më tepër me punën dhe jetën e dr. Masume Firuzabadi, ne kemi zhvilluar një intërvistë këtë femër shkencëtare iraniane në sferën e shërimit të problemeve në palcën kurrizore. Zonja dr. Firuzabadi, në lidhje me fillimin e punës thotë: “ Puna e ekipit tonë filloi me shërimin e të plagosurve të luftës të cilët kishin probleme me placën kurrizore. Ishin vitet 73-74 kur ne u përballëm me një numër të madh të të plagosurve që kishin mbetur nga koha e luftës. Gjendja e të plagosurve dhe invaldëve të cilët lëviznin vetëm me anë të vilçerëve (karrocë) ndikoi aq shumë tek unë saqë u ndjeva se kam për obligim që të bëj dicka për këta njerëz me një shpirt kaq të madh. Edhe vet fakti që drejtimi që kisha studiuar unë ishte “Neuro Biologjia” dhe kishte të bëjë deri diku me riparimin e sistemit nervor dhe palcën kurrizore, ishte një arsye më tepër për mua. Si rrjedhim fillova fillova disa aktivitete duke shfrytëzuar faktorë të ndryshëm që ndihmonin në riparimin e nervit dhe mbjelljen e qelizave të ndryshme. Kjo cështje vazhdoi deri në ditët e sotme ku duke shfrytëzuar qelizat “Schëann” të cilat përmbajnë edhe fije nervore dhe injektimin e tyre në sistemin nervor arritëm që të fillojmë aktivitetet në sferën e riparimit të palcës kurrizore. Në të vërtetë tej unë dhe bashkëpunëtorët e mi lindi dëshira që të fillojmë kërkimet dhe studimet laboratorike për të ndihmuar të sëmurët e këtillë”.

Dr. Firuzabadi, shton: “ Këto studime pas një kohe dhanë edhe rezultatin e duhur dhe ne arritëm që transplatimin e parë ta bëjmë mbi një invalid i cili për 18 vite me rradhë kishte ecur me vilçer (karrocë). Pas sukseseve të arritura në këtë drejtim, ekipi ynë vazhdoi punën me një vullnet edhe më të fortë dhe me serioztet më të madh”.                                        

Add comment


Security code
Refresh

Programet

 • Ukraina në ferrin e Lindjes dhe Perëndimit  - 2014-09-13
  Ukraina në ferrin e Lindjes dhe Perëndimit

  Ne Emer Te Zotit

  Gjatë muajve të fundit, Ukraina po përballet me një situatë tragjike. Në fakt, ky vend është kthyer në arenë të konfrontimit gjeopolitik mes Rusisë dhe perëndimit dhe deri tani krizës në Ukrainë nuk po i duket fundi.

  Vështrime Politike Add new comment Lexo 115 herë Lexo më shumë ...
 • Evropa në javën që kaloi (25)  - 2014-09-13
  Evropa në javën që kaloi (25)

  Ne Emer Te Zotit

  Xhorxh Gallovi, komentator i rrjetit televiziv Press Tv dhe deputet në parlamentin britanik, është sulmuar fizikisht për shkak të deklaratave të tij anti-izraelite. Xhorxh Gallovi në një intervistë me Press Tv, që u publikua javën e kaluar, tha se sulmi ndaj tij është sulm ndaj parlamentarizmit dhe demokracisë në Britani dhe për fat të keq parlamenti britanik ka heshtur përballë këtij sulmi.

  Evropa në javën që kaloi Add new comment Lexo 113 herë Lexo më shumë ...
 • Irani në pasqyrën javore (24)  - 2014-09-12
  Irani në pasqyrën javore (24)

  Ne Emer Te Zotit

  Lideri suprem i Revolucionit islamik javën e kaluar zhvilloi një takim me presidentin dhe anëtarët e kabinetit qeveritar me rastin e Javës së qeverisë. Pasi nderoi dhe kujtoi martirët Muhamed Ali Raxhaji dhe Muhamed Xhavad Bahonar, ish president dhe kryeministër i Iranit, lideri suprem tha:

  Irani në pasqyrën javore Add new comment Lexo 123 herë Lexo më shumë ...
 • Reagimi i Amerikës ndaj akteve terroriste, nga 11 Shtatori e deri tani  - 2014-09-12
  Reagimi i Amerikës ndaj akteve terroriste, nga 11 Shtatori e deri tani

  Ne Emer Te Zotit

  Jemi në prag të 13 vjetorit të sulmeve terroriste të 11 Shtatorit 2001 në SHBA dhe aktualisht grupi terrorist ISIS dhe grupe të tjera të ngjashme me të, çdo ditë po masakrojnë njerëz të pafajshëm në Irak, Siri dhe vende të tjera. Ish presidenti amerikan Bush, disa orë pas sulmit kundër kullave binjake në Nju Jork, foli për luftën kundër terrorizmit.

  Vështrime Politike Add new comment Lexo 125 herë Lexo më shumë ...
 • Amerika në një vështrim të brendshëm…25  - 2014-09-12
  Amerika në një vështrim të brendshëm…25

  Ne Emer Te Zotit

  Javën e kaluar, grupi terrorist ISIS ekzekutoi me prerje të kokës një tjetër gazetar amerikan në Siri. Stiven Sotlof. Pas njoftimeve për ekzekutimin e gazetarit amerikan Steven Sotloff, nga grupi ISIS, disa ligjvënës amerikanë kërkuan veprime urgjente nga Shtetet e Bashkuara kundër ISIS. Qeveria amerikane deklaroi se do të dërgojë 350 trupa shtesë në Irak.

  Amerika Në Një Vështrim Add new comment Lexo 115 herë Lexo më shumë ...
 • Hixhabi dhe ndikimi i tij në shëndetin e individit dhe shoqërisë  - 2014-09-07
  Hixhabi dhe ndikimi i tij në shëndetin e individit dhe shoqërisë

  Hixhabi konsiderohet si një nga mësimet më të rëndësishme dhe më të avancuara të Islamit që ka një ndikim të madh për femrën dhe shoqërinë. Në këtë emision do të flasim mbi disa efekte të hixhabit në shëndetin e femrave në kuptimin individual dhe shoqëror.

  Islam Add new comment Lexo 237 herë Lexo më shumë ...