E Shtunë, 27 Gusht 2011 22:50

Uragani Irene në Amerikë

Uragani Irene në Amerikë
Uashington-(IRIB) - Në Karolinën e Veriut është shënuar viktima e parë nga uragani “Irene”.
Bëhet fjalë për një burrë, i cili mësohet se është goditur nga një pemë, që ka rënë si shkak e erës së fuqishme. Ndërkohë moti i keq vijon të ndjehet edhe në Nju Jork, ku pjesa më e madhe e personave vijojnë të evakuohen. Në qytet shiu i rrëmbyer ka vijuar pa ndërprerje për disa minuta. Uragani, i cili degradoi nga kategoria 2 në atë 1, po dobësohet lehtë me erërat që lëvizin me 136 kilometra në orë nga 160 kilometra që ishin më parë. Qendra Kombëtare e Uraganëve në Shtetet e Bashkuara vlerëson se “Irene” do të mbetet gjithsesi i rrezikshëm kur gjatë ditës së diel do të spostohet drejt veriut, përgjatë bregut të Atlantikut. Mediat ndërkombëtare raportojnë se deri tani, erërat e forta të uraganit kanë shkatërruar linjat e energjisë elektrike dhe se shtatë shtete nga Karolina e Veriut në Konektikat kanë shpallur gjendjen e jashtëzakonshme.

Add comment


Security code
Refresh

Programet

 • Amerika në një vështrim të brendshëm…22  - 2014-08-20
  Amerika në një vështrim të brendshëm…22

  Gjykata federale e Kalifornisë, në përkrahje të NSA e cila ka përgjuar qytetarët amerikanë, pengoi publikimin e informacioneve kundër NSA. Gjykatësi i kësaj gjykate deklaroi se Gjykata federale e Kalifornisë nuk është e detyruar që me kërkesë të  “Fondacionit Kufijtë Elektronikë” të publikojë informacionet e klasifikuara të NSA.

  Amerika Në Një Vështrim Add new comment Lexo 2 herë Lexo më shumë ...
 • Lindja e Mesme në javën që kaloi (21)  - 2014-08-19
  Lindja e Mesme në javën që kaloi (21)

  Kriza e Gazës dhe pamjet e publikuara nga krimet e regjimit sionist gjatë kësaj lufte kanë qenë lajmet më të rëndësishme që kanë mbuluar agjencitë informative gjatë javës së kaluar.

  Vështrime Politike Add new comment Lexo 72 herë Lexo më shumë ...
 • Irani në pasqyrën javore (21)  - 2014-08-19
  Irani në pasqyrën javore (21)

  Të dielën në një fatkeqësi ajrore që ndodhi në afërsi të aeroportit Mehrabad të Teheranit, u rrëzua një avion civil i Iranit për shkak të një defektit teknik, dhe si pasojë humbën jetën 39 pasagjerët dhe anëtarët e ekuipazhit, ndërsa 9 persona të tjerë janë lënduar rëndë.

  Irani në pasqyrën javore Add new comment Lexo 90 herë Lexo më shumë ...
 • Evropa në javën që kaloi 21  - 2014-08-15
  Evropa në javën që kaloi 21

  Dorëheqja e Saide Varthi, anëtare e kabinetit të Anglisë në shenjë proteste ndaj pozicionimit të Londrës kundrejt sulmeve të Izraelit në Gaza është pasuar nga reagime të ndryshme në këtë vend.

  Evropa në javën që kaloi Add new comment Lexo 123 herë Lexo më shumë ...
 • Lufta kundër Ahzabëve, model i rezistencës drejt fitores  - 2014-08-14
  Lufta kundër Ahzabëve, model i rezistencës drejt fitores

  Pas shpërnguljes së Profetit të nderuar të Islamit s.a.v.s. nga Meka në Medine, jobesimtarët e Mekës dhe aleatët e tyre të cilit nuk mund ta duronin thirrjen për besim në Zotin Një, organizuar disa lufte kundër myslimanëve dhe shtetit të ri islam në Medine.

  Islam Add new comment Lexo 136 herë Lexo më shumë ...
 • Irani në pasqyrën javore (20)  - 2014-08-14
  Irani në pasqyrën javore (20)

  Fjalimet e liderit suprem të RII me rastin e festës së Fiter Bajramit dhe në takim me funksionarët e institucioneve shtetërore dhe ambasadorët e shteteve islame në Teheran kanë qenë në krye të lajmeve të ditëve  të kaluara.

  Irani në pasqyrën javore Add new comment Lexo 124 herë Lexo më shumë ...